Anthem Schedule

2019-2020

SUNDAY 1 September

The Twelfth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: God be in my head – Philip Wilby

Motet: Bui caritas – Maurice Duruflé

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: God be in my head – Philip Wilby

Motet: Bui caritas – Maurice Duruflé

SUNDAY 8 September

The Thirteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Dear Lord and Father of mankind – C. Hubert H. Parry

 

11:00 EUCHARIST RITE I 

Anthem: Dear Lord and Father of mankind – C. Hubert H. Parry

 

​​

SUNDAY 15 September

The Fourteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Lord, for thy tender mercies’ sake – Richard Farrant

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Amazing Grace – Arr. Anthony Furnival

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Paul Spicer

Psalms: Joseph Barnby and C. Hubert H. Parry

Service: Charles V. Stanford in C Major

Anthem: O Lord the Maker of all things – William Mundy

Organ Recital by Joseph Arndt preceding Evensong at 4:30

​​​

SUNDAY 22 September

The Fifteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: A Prayer of St. Richard of Chichester – L. J. White

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Let this mind be in you – Lee Hoiby

 

SUNDAY 29 September

The Sixteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Treasures in heaven – Joseph Clokey

Motet: The best of rooms – Gerald Near

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Treasures in heaven – Joseph Clokey

Motet: The best of rooms – Gerald Near

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: William Smith

Psalms: Andrew Seivewright and Martin Luther

Service: Herbert Sumsion in G Major

Anthem: Evening Hymn – Balfour Gardiner

Organ Recital by Casey Cantwell preceding Evensong at 4:30 

SUNDAY 6 October

The Seventeenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: The sorrows of my heart – William Boyce

Motet: O Lord, increase my faith – Henry Loosemore

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Thee we adore – T. Frederick H. Candlyn

Motet: O Lord, increase my faith – Henry Loosemore

 

SUNDAY 13 October

The Eighteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Vox ultima crucis – William H. Harris

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: With a voice of singing – Kenneth Jennings

 

SUNDAY 20 October

The Nineteenth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Draw us in the Spirit’s tether – Harold Friedell

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Draw us in the Spirit’s tether – Harold Friedell

Motet: O sacrum convivium – Thomas Tallis

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Martin Neary

Psalms: Tonus Peregrinus and Gerald Knight

Service: Healey Willan in E-flat Major

Anthem: A Hymn for St. Cecilia – Herbert Howells

Organ Recital by Lorenz Maycher preceding Evensong at 4:30

 

SUNDAY 27 October

The Twentieth Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Ubi caritas – Maurice Duruflé

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Thou, O God, art praised in Sion – Malcolm Boyle

 

SUNDAY 3 November

The Sunday after All Saints Day

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: And I saw a new heaven – Edgar Bainton

Motet: Souls of the Righteous – Thomas Matthews

 

11:00 SOLEMN CHORAL EUCHARIST RITE I

Service: Herbert Howells – Collegium Regale

Anthem: And I saw a new heaven – Edgar Bainton

Motet: Souls of the Righteous – Thomas Matthews

 

5:00 SOLEMN CHORAL EVENSONG AND PROCESSION – Trinity Choir

Introit: Souls of the Righteous – Thomas Matthews

Responses: Paul Halley

Psalms: Joseph Barnby and C. Hubert H. Parry

Service: Herbert Howells – Gloucester Service

Anthem: And I saw a new heaven – Edgar Bainton

Organ Recital by Vicki Schaeffer preceding Evensong at 4:30

 

SUNDAY 10 November

The Twenty-second Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Since by man came death – G. F. Handel

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Since by man came death – G. F. Handel

Motet: The eyes of all – Jean Berger

 

 

SUNDAY 17 November

The Twenty-third Sunday after Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Cantate Domino – Giuseppe Ottavio Pitoni

Motet: Ave verum corpus – William Byrd

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Cantate Domino – Giuseppe Ottavio Pitoni

Motet: Ave verum corpus – William Byrd

 

5:00 CHORAL EVENSONG – St. Gregory Choir

Responses: Gerre Hancock

Psalms: Andrew Seivewright and Martin Luther

Service: Ralph Vaughan Williams – Village Service

Anthem: Jesus Loves Me – Tom Whittemore

Organ Recital by Damin Spritzer preceding Evensong at 4:30

 

 

SUNDAY 24 November

The Last Sunday after Pentecost – Christ the King

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Left up your heads – William Mathias

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: O praise God in his holiness – Andrew Millington

 

THURSDAY 28 November

Thanksgiving Day

 

10:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: The Old Hundredth Psalm Tune – Ralph Vaughan Williams

 

SUNDAY 1 December

The First Sunday of Advent – Year A

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: E’en so, Lord Jesus, quickly come – Paul Manz

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: E’en so, Lord Jesus, quickly come – Paul Manz

 

5:00 ADVENT FESTIVAL OF LESSONS AND CAROLS

Anthems: Matin Responsory – G. P. da Palestrina; We wait for thy loving-kindness – William McKie; Jesus Christ the Apple Tree – Elizabeth Poston; O come, O come, Emmanuel – John Rutter

 

SUNDAY 8 December

The Second Sunday of Advent

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: And the glory of the Lord – G. F. Handel

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: And the glory of the Lord – G. F. Handel

 

 

SUNDAY 15 December

The Third Sunday of Advent (Gaudete)

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Lo, in the time appointed – Healey Willan

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Service: Healey Willan in f-sharp minor

Anthem: Lo, in the time appointed – Healey Willan

 

 

SUNDAY 22 December

The Fourth Sunday of Advent

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: I sing of a maiden – Patrick Hadley

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: A Hymn to the Virgin – Benjamin Britten

Motet: I sing of a maiden – Patrick Hadley

 

 

TUESDAY 24 December

The Nativity Of Our Lord Jesus Christ

 

5:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Love came down at Christmas – Leo Sowerby

Motet: Whence is that goodly fragrance – Healey Willan

 

8:30 EUCHARIST RITE I

Prelude (8:00): Hodie, Christus natus est – Jan Sweelinck; Adam lay ybounden – Boris Ord; Lux aurumque – Erice Whitacre; Ave Maria – Franz Biebl; Noël nouvelet – Francis Jackson; Sans Day Carol – John Rutter

Introit: Gaudete - Anonymous

Anthem: What sweeter music – John Rutter

Motet: O magnum mysterium – Morten Lauridsen

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Prelude (8:00): Hodie, Christus natus est – Jan Sweelinck; Adam lay ybounden – Boris Ord; Lux aurumque – Erice Whitacre; Ave Maria – Franz Biebl; Noël nouvelet – Francis Jackson; Sans Day Carol – John Rutter

Introit: Gaudete - Anonymous

Anthem: What sweeter music – John Rutter

Motet: O magnum mysterium – Morten Lauridsen

 

 

SUNDAY 25 December

The Nativity Of Our Lord Jesus Christ

 

10:00 EUCHARIST RITE II

Chad Johnson and Jeremy Wright – soloists

 

 

SUNDAY 29 December

The First Sunday after Christmas Day

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: What Sweeter Music – John Rutter

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: What Sweeter Music – John Rutter

 

 

SUNDAY 5 January

The Second Sunday after Christmas Day

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: In the bleak midwinter – Harold Darke

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: In the bleak midwinter – Harold Darke

 

5:00 EPIPHANY PROCESSION – Trinity Choir

Motet: Ab oriente – Jacob Handl

Anthem: Bethlehem of noblest cities – Malcolm Archer

 

SUNDAY 12 January

Epiphany I: The Baptism Of Our Lord Jesus Christ

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Set me as a seal – René Clausen

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: There shall a star – Felix Mendelssohn

Motet: Set me as a seal – René Clausen

 

 

SUNDAY 19 December

The Second Sunday after the Epiphany

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Christ, Whose glory fills the skies – Healey Willan

Motet: The Lamb – John Tavener

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Christ, Whose glory fills the skies – Healey Willan

Motet: The Lamb – John Tavener

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: William Byrd

Psalms: Tonus Peregrinus and Gerald Knight

Service: Herbert Howells – Clegium Regale

Anthem: He comes to us – Jane Marshall

 

 

SUNDAY 26 January

The Third Sunday after the Epiphany

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: He comes to us – Jane Marshall

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: He comes to us – Jane Marshall

Motet: Thou wilt keep him – Samuel Sebastian Wesley

 

 

SUNDAY 2 February

The Presentation Of Our Lord Jesus Christ in the Temple

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: O how amiable – Ralph Vaughan Williams

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: O how amiable – Ralph Vaughan Williams

Motet: Nunc dimittis (Short Service) – Orlando Gibbons

 

5:00 EVENSONG – Congregational

Responses: Hymnal 1982

Service: Hymnal 1982

 

 

SUNDAY 9 February

The Fifth Sunday after the Epiphany

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: O nata lux – Thomas Tallis

Motet: God be in my head – John Rutter

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: O nata lux – Thomas Tallis

Motet: God be in my head – John Rutter

 

 

SUNDAY 16 February

The Sixth Sunday after the Epiphany

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: If ye love me – Thomas Tallis

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Judge Eternal – Gerre Hancock

 

5:00 CHORAL EVENSONG – St. Gregory Choir

Responses: John Sanders

Psalms: Andrew Sievewright and Martin Luther

Service: Charles V. Stanford in B-flat Major

Anthem: Panis Angelicus – César Franck

 

 

SUNDAY 23 February

The Last Sunday after the Epiphany

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Beautiful Savior – Robert Lee

Motet: O nata lux – Thomas Tallis

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Beautiful Savior – Robert Lee

Motet: O nata lux – Thomas Tallis

 

 

WEDNESDAY 26 February

Ash Wednesday

 

12:00 EUCHARIST AND IMPOSITION OF ASHES

Anthem: Treasures in heaven – Joseph Clokey

 

7:00 EUCHARIST AND IMPOSITION OF ASHES

Anthem: Miserere mei, Deus – Gregorio Allegri

Anthem: Treasures in heaven – Joseph Clokey

Motet: Civitas sancti tui – William Byrd

 

 

SUNDAY 1 March

Lent I

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Beati quorum via – Charles V. Stanford

Motet: Lord, for thy tender mercies’ sake – Richard Farrant

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Beati quorum via – Charles V. Stanford

Motet: Lord, for thy tender mercies’ sake – Richard Farrant

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Thomas Tomkins

Psalm: H. Walford Davies

Service: T. Tertius Noble in b minor

Anthem: Beati quorum via – Charles V. Stanford

 

 

SUNDAY 8 March

Lent II

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: God so loved the world – John Stainer

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: I will lift mine eyes – Jake Runestad

Motet: God so loved the world – John Stainer

 

 

SUNDAY 15 March

Lent III

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: My song is love unknown – Malcolm Archer

Motet: Sicut cervus – G. P. da Palestrina

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Salvator mundi – Thomas Tallis

Motet: Sicut cervus – G. P. da Palestrina

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Thomas Ayelward

Psalm – J. Marcus Ritchie

Service: Herbert Sumsion in A Major

Anthem: Jesus so lowly – Harold Friedell

 

 

SUNDAY 22 March

Lent IV (Laetare)

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: The Lord’s my Shepherd – Malcolm Archer

Motet: Jesus, Sun of Life, my splendor – G. F. Handel

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Service: Josef Rheinberger in G Major

Anthem: There is a balm in Gilead – William Dawson

Motet: Jesus, Sun of Life, my splendor – G. F. Handel

 

 

SUNDAY 29 March

Lent V

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Jesu, grant me this, I pray – C. H. Kitson

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Jesu, grant me this, I pray – C. H. Kitson

 

5:00 EVENSONG – Congregational

Responses: Hymnal 1982

Service: Hymnal 1982

 

 

SUNDAY 5 April

Palm/Passion Sunday

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: O vos omnes – Carlos Correa

 

11:00 EUCHARIST RITE I

Anthem: Tenebrae factae sunt – Marco Antonio Ingegneri

Motet: O vos omnes – Carlos Correa

 

5:00 CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: William Byrd

Psalm: H. Walford Davies

Service: Adrian Batten in a minor

Anthem: Choral Variations on “Ah, Holy Jesus” – Roger Petrick

 

 

THURSDAY 9 April

Maundy April

 

7:00 EUCHARIST AND STRIPPING OF THE ALTAR

Anthem: Ave verum corpus – Edward Elgar

Motet: Tanum ergo – Maurice Duruflé

 

 

FRIDAY 10 April

Good Friday

 

12:00 THE SOLEMN LITURGY OF GOOD FRIDAY

 

7:00 THE COMMEMORATION OF THE BURIAL OF OUR LORD JESUS CHRIST

Anthems: O vos omnes – Carlos Correa; The Legend – Pyotr Ilyich Tchaikovsky; My God, My God – John Blow; Choral Variations on “Ah, Holy Jesus” – Roger Petrick

 

 

SUNDAY 12 April

The Resurrection Of Our Lord Jesus Christ: Easter Day

 

6:00 THE GREAT VIGIL AND FIRST EUCHARIST OF EASTER

Anthem: Rise up my love, my fair one – Healey Willan

 

9:00 FESTAL EUCHARIST RITE II

Anthem: Sing ye to the Lord – Edward C. Bairstow

Motet: Rise up my love, my fair one – Healey Willan

 

11:00 SOLEMN CHORAL EUCHARIST RITE I

Service: Gerre Hancock – Missa Resurrectionis

Anthem: Sing ye to the Lord – Edward C. Bairstow

Motet: Rise up my love, my fair one – Healey Willan

 

 

SUNDAY 19 April

Easter II

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: This joyful Eastertide – Charles Wood

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: This joyful Eastertide – Charles Wood

 

5:00 SOLEMN CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Peter Nardone

Psalms: Richard Massey, Thomas Attwood, and James Turle

Service: Herbert Howells in b minor

Anthem: Arise, my love – Stephen Paulus

Organ Recital by Craig Sproat preceding Evensong at 4:30

 

 

SUNDAY 26 April

Easter III

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: O sacred feast – Healey Willan

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: O sacred feast – Healey Willan

Motet: O sacrum convivium – Olivier Messiaen

 

 

SUNDAY 3 May

Easter IV

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: The Lord is my Shepherd – Thomas Matthews

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: The Lord is my Shepherd – Thomas Matthews

 

5:00 SOLEMN CHORAL EVENSONG – Trinity Choir

Responses: Gerre Hancock

Psalm: Kellow J. Pye

Service: Michael Bedford in G Major

Anthem: O nata lux – Morten Lauridsen

 

 

SUNDAY 10 May

Easter V

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: The Call – Ralph Vaughan Williams

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: The Prayers I Make – Jane Marshall

 

 

SUNDAY 17 May

Easter VI

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Since by man came death – G. F. Handel

Motet: God be in my head – John Rutter

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: Since by man came death – G. F. Handel

Motet: God be in my head – John Rutter

 

5:00 SOLEMN CHORAL EVENSONG – All Choirs

Responses: Philip Radcliffe

Psalm: J. Marcus Ritchie

Service: David Hogan – Mt. St. Alban’s

Anthem: To be chosen by the choirs

 

 

THURSDAY 21 May

The Ascension Of Our Lord Jesus Christ

 

6:30 p.m. EUCHARIST RITE II

Anthem: O clap your hands – Ralph Vaughan Williams

 

 

SUNDAY 24 May

Easter VII

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Draw us in the Spirit’s tether – Harold Friedell

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: Draw us in the Spirit’s tether – Harold Friedell

 

SUNDAY 31 May

The Day of Pentecost

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Grieve not the Holy Spirit – T. Tertius Noble

Motet: O taste and see – Ralph Vaughan Williams

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: Grieve not the Holy Spirit – T. Tertius Noble

Motet: O taste and see – Ralph Vaughan Williams

 

 

SUNDAY 7 June

Trinity Sunday

 

9:00 EUCHARIST RITE II

Anthem: Antiphon – Ralph Vaughan Williams

 

11:00 SOLEMN EUCHARIST RITE I

Anthem: Antiphon – Ralph Vaughan Williams

©Trinity Episcopal Church 2019                                                                                                                                   Contact Us